Bankalar borçları ötelerken faizini de unutmamış!

Bankalar borçları ötelerken faizini de unutmamış!

Coronavirüs ile mücadele kapsamında ekonomiye destek vermek amacıyla tüm bankalar teker teker destek paketleri açıkladılar ve borçları ötelediklerini duyurdular. Peki işin iç yüzü gerçekten öyle mi?

Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi adına tüm bankalar teker teker destek paketleri açıklamaya başladı. Bankaların açıkladığı destek paketlerinin içeriğini genel olarak yaşanan salgın vakasından etkilenen bireysel ve tüzel kişi müşterilerin anapara, faiz ve taksit ödemelerinin aynı kredi koşullarıyla 3 aya kadar ertelenebilmesi oluşturuyor.

CORONA KRİZİNİ FIRSATA ÇEVİRDİLER

CORONA KRİZİNİ FIRSATA ÇEVİRDİLER

Bu destek paketlerinin, TBB'nin bankalara korona virüs salgını etkilerinin en aza indirilmesi kapsamında gönderdiği tavsiye nitelikli yazının sonrasında açıklandığı biliniyor. İlk bakışta salgından etkilenen kişi ve firmaların mevcut kredi borçlarının ertelenebilmesi yönünde kolaylık gösterildiği algısı yaratılsa da, bankaların konuyu özellikle de bireysel krediler alanında bir fırsata çevirdiği gözden kaçmıyor. Konu henüz bankalarda da belirsizlik taşısa da halihazırdaki uygulama bireysel kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı borçlarının faizli olarak ötelenmesi yönünde.

VATANDAŞ YÜKSEK TUTARLI İLAVE FAİZ İLE KARŞI KARŞIYA

VATANDAŞ YÜKSEK TUTARLI İLAVE FAİZ İLE KARŞI KARŞIYA

Borç erteleme kolaylığından yararlanmak isteyen çoğu vatandaş erteleme süresi boyunca oluşacak yüksek tutarlı ilave faiz yükümlülüğüyle karşı karşıya kalıyor. Henüz ne kadar daha süreceği ve sonuçları net bir şekilde öngörülemeyen salgın sürecinde, ne kadar emekçinin işsiz kalacağı ya da maaşlarının ödenmeyeceği bilinmiyor. Görünen o ki emekçilerin önemli bir kısmı 3 ay sonra mevcut borcunun üstüne binen ekstra faiz borcu ile birlikte işsiz kalma tehdidi ile karşı karşıya.

PATRONLARA BAŞKA VATANDAŞA BAŞKA

PATRONLARA BAŞKA VATANDAŞA BAŞKA

Durum patronlar tarafındaysa her zamanki göründüğünden farklı. Bankalar, patronların kredi faizlerini ötelemenin yanı sıra, gerektiğinde faiz indirimi sağlama ya da risklerin yeniden yapılandırılması, likiditenin sağlanmasına yönelik taleplerin hızla karşılanması, kredi limitlerinin kullandırımında herhangi bir kısıtlamaya gidilmemesi, döviz kazandırıcı işlemler kapsamında kullandırılan kredilerin yasal zorunluluk ile ertelenmesi, kredilerin geri çağırılmaması ve teminat koşullarında kolaylıkların sağlanması yönünde talimat almış durumdalar. Sağlanan bu kolayliklardan ise salgın sürecinden etkilenip etkilenmediği gözetilmeksizin yararlanmak üzere tüm firmalar sıraya girmiş durumda.


İlginizi çekebilir

Bilanço ağırlaşıyor! Etkinlik merkezleri hastaneye dönüştürülüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Dayanışma Kampanyası için 7 maaşını verdi

‘Vahşi hayvan pazarları yeniden açıldı’ haberine Çin’den yanıtDaha fazlası

Diyanet'ten 'Maaşını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş' kampanyası !

Diyanet'ten 'Maaşını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş' kampanyası

Bilanço ağırlaşıyor! Etkinlik merkezleri hastaneye dönüştürülüyor !Daha fazlası

Bilanço ağırlaşıyor! Etkinlik merkezleri hastaneye dönüştürülüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Dayanışma Kampanyası için 7 maaşını verdi

‘Vahşi hayvan pazarları yeniden açıldı’ haberine Çin’den yanıt