Uçak Ve Otobüs Bileti Hes Kodu Nasıl Alınır? Paylaşım Süresi Nedir?


Uçak Ve Otobüs Bileti Hes Kodu Nasıl Alınır? Paylaşım Süresi Nedir?

Ülkemizde ve dünyada etkili olan Covid 19 salgını nedeniyle önlem amacıyla uzun süre seyahat yasakları getirilmiştir. Ülkemizde 1 Haziran 2020 tarihi ile itibariyle seyahat yasakları kaldırıldı. Ancak seyahat ederken uçak ve otobüs bileti HES kodu alma zorunluluğu getirildi.

HES, Covid 19 yönünden risk taşımadığınızı gösteren bir koddur. HES kodunuzu alabilmek için 3 farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki Hayat Eve Sığar Mobil uygulamasını Google Play Store veya İOS App Store üzerinden ücretsiz olarak telefon, tablet veya bilgisayarınıza indirmektir. Uygulamayı indirdikten sonra ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümü üzerinden ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklayarak kodunuzu alabilirsiniz. Uçak ve otobüs bileti HES Kodu SMS yoluyla da alınabilir. Bunun için aralarında boşluk bırakarak HES yazıp T.C. Kimlik numaranızı, T.C. Kimlik Seri Numaranızın son 4 hanesini, gün olarak paylaşım süresinizi yazarak 2023 ‘e SMS olarak gönderdikten sonra HES kodunuz tarafınıza sms ile gönderilecektir. 6 Haziran 2020 tarihinden sonra Pasaport bilgileri ile SMS yoluyla HES Kodu alınması uygulaması başlatılmıştır. Pasaport bilgileri ile HES Kodu almak için HES yazıp uyruk, pasaport seri numaranızı, doğum yılınızı ve soy isminizi aralarında boşluk olacak şekilde yazarak 2023’e SMS gönderdikten sonra HES Kodu tarafınıza SMS ile iletilecektir.

HES Kodunuzu E-devlet uygulaması üzerinden de kolaylıkla alabilirsiniz. Uçak ve otobüs bileti HES kodu, 18 yaşından küçük olan kişiler için sadece SMS yolu ile alınabilmektedir. 65 yaşından büyük olan kişilerin uçak ve otobüs bileti HES kodu ve Seyahat İzin Belgesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Otobüs Bileti Şehirler Arası Seyahat İçin Hes Kodu Nasıl Alınır?

Covid 19 salgını nedeniyle pozitif olan kişilerin seyahat etmesi yasaklanmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve uygulanan Hayat Eve Sığar Mobil uygulaması zorunlu bir uygulamadır. Uçak, otobüs ve Tren ile yapılacak seyahatlerde HES Kodu alınması bir zorunluluktur. HES Kodunuzu E-devlet uygulaması, HES Mobil Uygulaması veya 2023’e SMS göndererek alabilirsiniz. Uçak ve otobüs bileti HES kodu seyahat tarihleriniz ile sınırlı olarak alınabileceği gibi 1 yıllık da alınabilir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenlemeler nedeniyle soy isimleri farklı olan kişilerin ikili koltuklarda birlikte yolculuk yapması yasaklanmıştır. Bununla birlikte soy isimleri aynı olan kişilerin ikili koltuklarda birlikte yolculuk etmesi mümkündür.

65 Yaş Üzeri Hes Kodu Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Covid 19 önlemleri kapsamında yüksek risk grubunda olan 65 yaşından büyük kişiler için HES Kodu ile birlikte Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu da getirilmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımız için HES Kodu ve Seyahat İzin Belgesi ile en kısa 1 aylık olmak üzere uzun süreli yolculuklar ile turizm amacıyla kısa yolculuklar yapılmasına izin verilmektedir. Uçak ve otobüs bileti HES kodu ile bu yolculukların yapılması mümkün kılınmıştır. Seyahat İzin Belgesi E-devlet üzerinden, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Alo 199’u arayarak, valilik ve kaymakamlıklar ile otogarlarda bulunan başvuru masalarından alabilirsiniz. Seyahat İzin Belgesi için E-devlet uygulaması ile yapılan başvurular Seyahat İzin Kuruluna iletilmektedir. Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda başvurunuzuz kabul edilip edilmediği SMS yoluyla tarafınıza bildirilmektedir. Seyahat İzin Belgesi başvurunuz kabul edildikten sonra T.C. kimlik numaranız ile doğrulama yapıldıktan sonra seyahat edebilirsiniz. HES Kodu ve Seyahat İzin belgesi ile 65 yaş ve üzeri olan kişiler yolculuklarını rahatlıkla ve güvenle yapabilmektedir.

Yurt içi ve Yurt Dışı Uçuşlar İçin Hes Kodu Nasıl Alınır?

Ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi nedeniyle Sağlık bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında yolcuların bütün yurt içi uçuşlarda HES Kodu alması zorunludur. Yurt içi uçak yolculuğu yapacak olan yolcular HES Mobil Uygulaması, E-devlet uygulaması veya 2023’e SMS göndererek kolaylıkla HES Kodu alabilirler. Yurt dışı uçuşlarda ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler ile yabancı uyruklu kişilerin HES Kodu alması zorunludur. Yabancı uyruklu kişiler SMS yoluyla HES Kodu alabilecekleri ile HES Mobil Uygulaması üzerinden ise kendi adlarına veya Türk vatandaşı olan yakınları adına kayıtlı olan telefon numarası ile de HES Kodu alabilirler.

Yurtdışına Çıkışlarda Koronavirüs PCR Testini Nerede Yaptırabilirim?

Yurt dışına çıkacak olan ve gideceği ülke tarafından PCR testi talep edilen kişilerin yolculuktan 48 saat önce PCR testi yaptırmaları ve PCR test sonuçlarının negatif olması gerekmektedir. Yurt dışına çıkacak olan kişiler Sağlık Bakanlığı'nın covid19bilgi.saglik.gov.tr sitesinde yer alan sertifikalı merkezlerde veya test imkânı olan havalimanlarında PCR Testi yaptırabilirler. PCR Testi yaptırmak için yurt dışı çıkış belgeleri ve 250 TL test ücretinin ödendiğine ilişkin belge ile Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yerlere başvurarak PCR Testi yaptırabilirler. E-Nabız sistemine kayıtlı olan kişiler uygulama üzerinden PCR Test sonuçlarına ulaşabilirler, üye olmayan kişiler ise test yaptırdıkları merkezden test sonuç raporlarını alabilirler. Hes Kodunuzu ve Seyahat İzin Belgenizi aldıktan sonra https://www.biletler.com adresimizden en uygun fiyatlarla otobüs ve uçak biletinizi alabilirsiniz.


İlginizi çekebilir

Uçak Ve Otobüs Bileti Hes Kodu Nasıl Alınır? Paylaşım Süresi Nedir?

Fatih Portakal'dan Fox TV kararı! Bırakıyor..

Bakan koca verileri saklanıyor.